Jak sestavit skateboard

Společně s našimi ridery jsme si pro vás připravili návod na to, jak sestavit váš první skateboard. Návod jsme se snažili udělat jednoduše a obsáhnout pouze ty nejdůležitější informace.

1. Deska a grip

Námi doporučené desky:

Deska - Plan b Classic

Deska - Jart Classic Deska - Meatfly Dagger Red Wood

Při výběru desky budeme sledovat 2 kritéria a to šířku a prohnutí.

Když vybíráme šířku desky tak nutně nezáleží ani na váze nebo velikosti nohy. Čím je deska širší, tím stabilněji se na ní budete cítit. Některé triky se můžou na širších deskách zdát složitější, ale je to jen o zvyku. Než se vás tohle vůbec začne týkat, budete už zřejmě potřebovat novou desku.

Šířka desky se měří v palcích (“). Šířky začínají na 7.5” a končí zhruba na 8,5”. Nejuniverzánější šířkou je 8” deska. Ta je vhodná pro začátečníky i pokročilejší jezdce. Od 15 let (také pro mladší již zkušenější jezdce) už ale doporučujeme větší desky, zhruba 8,25”. Jízda na ní bude pohodlnější a lépe se vám bude s deskou pracovat. Zároveň vám poskytne více místa při dopadání triků a seskoků z různých překážek.

Další informací kterou sledujeme při výběru desky je “concave” nebo jednoše prohnutí dnesky.

1. low concave / 2. medium concave / 3. high concave

 

Prohnutí nám říká, jak moc je deska prohnutá. Čím větší je prohnutí, tím více bude deska reagovat na vaše pohyby. Zatáčení bude nejsnazší u desky s High concavem. Stejně tak jako u šířky a je to spíše věcí zvyku.

Ať už jste vybrali jakoukoliv desku, vždy na její vrchní stranu musíte nalepit grip. To je to, co vám pomůže se na skatu udržet a bude ničit vaše boty. U gripu na výběru téměř nezáleží. Pokud se vám líbí nějaký barevný nebo jen obyčejný černý, jeho výkonnost bude naprosto stejná. K desce dostanete u většiny e-shopů černý grip zdarma.

Skejtové desky nemají tak dlouhou životnost a proto ze začátku doporučujeme experimentovat. Časem si najdete to co vám nejvíce vyhovuje. 

2. Trucky a jak správně nasadit 

Námi doporučené trucky:

Trucky - Globe Slant Std Colored Truck Black Trucky - Iron truck Semipolished

Trucky vždy vybírejte až potom, co máte vybranou desku. Stejně jako desky, i trucky mají svojí šířku. Ta by měla být kompatibilní s tím, jakou desku si zvolíte. Co si ale můžete vybrat, je jejich výška. My doporučujeme velikost Mid (Low - Mid - High), která bude vyhovovat všem vašim potřebám. Při výběru šířky můžete postupovat podle tabulky níže. 

A z čeho se truck skládá? Na to jsme si pro vás připravili obrázek pod tímto textem. Ale nebojte se, přesto že to vypadá, že je to hromada součástek, objednaný truck vám přijde v celku a namontovat ho i s kolečky na desku je velmi intuitivní. Nic se nedá poplést, každý šroubek a matka patří jen na jedno místo a na jiné nepasuje.

1. Horní matice na kingpin / 2. Podložka pod horní matici / 3. Horní bushing /
4. Spacer pro ložiska / 5. Matice držící kolečka / 6. Prostor na kolečka / 7. Spodní bushing /
8. Kingpin /
9. Základna trucku která přijde na spodní stranu desky

 

3. Kolečka

Námi doporučená kolečka:

Kolečka - Jart Be Happy Kolečka - Plan b Smear Kolečka - Mosaic OS College

K truckům je potřeba si vybrat i kolečka, protože bez nich by jste daleko nedojeli.

Když si vybíráte kolečka, taky narazíte na několik faktorů. Nás bude zajímat jejich velikost a tvrdost. Tvrdá kolečka jsou vhodná pro jízdu ve skateparku, kde je hladký povrch. Naopak měkká kolečka si pak poradí i s ledajakou silnicí. Tvrdost se rozděluje od hodnot 78a až 101a +. Čí větší je číslo, tím větší je tvrdost. 

My doporučujeme tvrdost 88a - 95a. To jsou pořád ještě relativně měkčí kolečka která se hodí i na jízdu po silnici. Tato kolečka vám budou z pravidla méně klouzat. 

Kolečka 96a - 99a jsou již tvrdá a vhodná spíše pro zkušenější skejťáky. Jsou vhodné na hladíš povrchy

Můžete narazit i na stupnici 83b - 84b. Tato kolečka můžeme převést na stupnici “A” přičtením 20 (83b + 20 = 103a). Jsou to extrémně tvrdá kolečka.

 

Co se týče jejich velikosti, pak kolečka s rozměry do 53mm budou vaší oporou při technickém skateboardingu. Jsou malá a pomalejší než jejich větší druhové. Kolečka s rozměry 54-58mm jsou vhodnější pro začátečníky ale i pro pokročilejší jezdce. Jsou rychlejší a takovým nejlepším kompromisem pro jízdu všeho druhu. Větší kolečka (60mm a více) jsou potom vhodná pro cruisery. To jsou skejty vhodné na projížďky po městě. Nezastaví váš žádný kamínek ani menší výmol. Ve skateparku si s nima ale moc zábavy neužijete.

4. Ložiska 

Námi doporučená ložiska:

Ložiska - Jart Bearings Pack ABEC 7 Ložiska - Globe ABEC 7 Ložiska - Mosaic Tyler Surrey 608RS Super ABEC 7

Poslední co musíte vybrat aby jste měli sestavený celý skateboard jsou ložiska.

Jejich výběr je velmi jednoduchý. Stačí se řídit tabulkou níže.


 

Pokud budete mít po přečtení tohoto článku jakékoliv nejasnosti, určitě se na nás obraťte a rádi vám pomůžete. Můžete tak učinit přímo zde na webových stránkách nebo na našem instagramu @silkroad_brand.

 

silkroad brand